Socialna fobija (trema)

Pri socialni fobiji se pojavlja strah pred neznanimi ljudmi, pred javnim izpostavljanjem in ocenjevanjem s strani drugih. Prisoten je strah pred osmešenjem in ponižanjem. Oseba se počuti nesposobna pri obvladovanju socialnih situacij, zato se jim tudi izogiba.

Socialna fobija se pogosto pojavi že pri otrocih in se nadaljuje v odraslo obdobje. Zaradi socialne fobije so zato že otroci in nato mlajši odrasli pogosto manj uspešni pri šolanju in poklicni karieri oziroma trpijo zaradi nepotrebne tesnobe, ki spremlja vse njihove dejavnosti. Pogosto so osamljeni in imajo slabše razvite socialne veščine, ker se izogibajo družabnih dejavnosti in okoliščin.

Po podatkih iz leta 2010 ima socialno fobijo vsaj 41.000 ljudi. To je edina od vseh duševnih motenj, kjer več moških išče pomoč. Za družbeno vlogo moških namreč ni primerno, če je moški plašen ali pa v zadregi.

 

Pri osebah s socialno fobijo gre za strah, da bi se osramotili, izpadli neustrezni, da bi se jim smejali, ali pa da bi izpadli “neumni”. V večji ali manjši meri jih ovira socialna fobija pri govorjenju z ljudmi in pred njimi, pri uživanju hrane v družbi drugih, pri pisanju pred drugimi idr.