18.  Kaj pričakovati od razumevanja vzrokov nastanka osebnostnih motenj

Ljudje si pogosto želimo, da bi bil vzrok težav enostaven in bi z odstranitvijo vzroka težave minile. Takšnih okoliščin je v življenju zelo malo. Mnogo pogosteje se srečamo z okoliščinami, kjer je vzrok težav večplasten, težje razumljiv in ga težko odstranimo. Osebnostne motnje sodijo med tiste vrste težav, kjer je vzrokov več, ukrepamo pa lahko tako, da se konstruktivno soočimo s posledicami. Poznavanje zapletenih vzrokov nastanka osebnostnih motenj ne bo rešilo težav. Znanje še ni delovanje.

Najbolj splošno lahko rečemo, da smo vsi ljudje do neke mere predhodno določeni že s tem, kje se rodimo, kako z nami ravnajo bližnji in kakšne priložnosti nam ponudi širše okolje. Lahko bi rekli, da imamo v roke položena orodja za nek scenarij. Kaj pa bomo naredili s svojim življenjem, pa zelo zgodaj postane stvar lastnih odločitev. Biti odrasel je dobro prav zato, da vemo, na kaj lahko vplivamo in na kaj ne moremo, ter da se zavedamo, da se lahko odločamo in prevzemamo odgovornost. Pomembno je vedeti, za katere zadeve res nismo odgovorni in smo vanje postavljeni – to sprejmemo in razumemo, ne pa da se krivimo, jezimo …

Pomembno je razumeti, da še tako slaba štartna pozicija nikoli ne sme biti izgovor za neodgovorno vedenje in škodovanje drugim.

V nadaljevanju psihološka dogajanja razlagamo na preprost način. Ne banaliziramo, temveč ilustriramo. Podajamo okvire za raziskovanje in razmišljanje posameznika.

Zakaj ima kdo izkušnjo osebnostne motnje, postane popularno vprašanje ob postavitvi diagnoze osebnostne motnje. Strokovnjaki natančnih vzrokov za nastanek duševnih motenj ne poznamo. Obstajajo različne biološke, psihološke in sociološke razlage, ki se ne izključujejo, temveč dopolnjujejo, zato jih združujemo v bio-psiho-socialnem modelu. Gre za razumevanje zdravja in bolezni, ki temelji na zapletenih medsebojnih vplivih med biološkimi, psihološkimi in družbenimi vidiki posameznikov, pri čemer posameznih vidikov ne obravnavamo ločeno, temveč jih razumemo kot različne razsežnosti istega posameznika. Model ponuja okvir za raziskovanje samega sebe. Odgovor na vprašanje, zakaj se pri komu razvije osebnostna motnja, je zapleten in treba ga je odkrivati pri vsakem posebej. Ponuja pa nam pomembno zavedanje, za katere dejavnike določen posameznik resnično ni odgovoren in za katere je. Samo poznavanje odgovora pa ne reši težav in ne zmanjša odgovornosti. Za reševanje težav zaradi osebnostne motnje je potrebna odločna odločitev in pripravljenost osebe z izkušnjo osebnostne motnje za delo na sebi, razvijanje in preizkušanje novih, drugačnih načinov mišljenja, čustvovanja in vedenja ter vnašanje sprememb v življenje. Za to je pogosto potrebna tudi močna podporna mreža odnosov. V tem procesu je pomembno biti pozoren, da ob odkrivanju novih vidikov svojega delovanja za to ne prelagamo svoje odgovornosti na druge. Izziv tovrstnega dela je ohranjati zavedanje svoje odgovornosti in sprejeti tudi neprijetna odkritja o sebi. To nam namreč daje možnost in moč za spremembo.