Prepoznajte in premagajte narcistično zlorabo!

Svetovni dan zavedanja narcistične zlorabe 2024

Svetovni dan ozaveščanja o narcistični zlorabi (1. junij) je leta 2016 razglasila psihoterapevtka Bree Bonchay in tako začela kampanjo, s katero je želela javnost opozoriti na posledice narcistične zlorabe ter ji predstaviti, kateri so znaki, po katerih jo lahko prepoznamo.

Znaki, da se v nekem odnosu dogaja psihična zloraba, niso vedno enaki. Medtem ko telesna zloraba pušča očitne sledi, kot so modrice, ureznine in brazgotine, je narcistično zlorabo zaradi njene pretežno besedne in čustvene narave težko prepoznati. Vendar pa ima to lahko na žrtev še večji in dolgoročnejši vpliv, ki jo zaznamuje do konca življenja.

Beseda narcis se običajno uporablja za opis nekoga, ki je poln samega sebe, vendar je njen pomen še veliko globlji.  Narcisizem je uničujoč, škodljiv vzorec vedenja, ki lahko na drugih pusti hude psihične posledice. Žrtve narcistične zlorabe lahko doživljajo zastraševanje, osamitev, zanemarjanje, žaljenje, vse to pa izvaja kdo od družinskih članov, prijateljev, sodelavcev ali neznancev. Pogosto se ranljivejši ne zavedajo, da so žrtve narcistične zlorabe, ki jih lahko pahne v hudo psihično stisko in jim zniža samopodobo.

Povzročitelji narcistične zlorabe tudi sami trpijo zaradi težav v duševnem zdravju, npr. za narcistično osebnostno motnjo ali antisocialno osebnostno motnjo, vendar to ne drži vedno. Lahko kažejo znake antisocialnega vedenja, nezmožnost sočutja ali empatije do drugih in neverjetno samovšečnost, zaradi katere zelo pogosto zavračajo samorefleksijo, zdravljenje in spremembe. Vzroki za razvoj narcističnih osebnostnih značilnosti so lahko različni, od kulturnih in nevrobioloških dejavnikov do načinov vzgoje.

Posledice narcistične zlorabe so še vedno razmeroma slabo raziskane, zato je težko pridobiti zanesljive statistične podatke. Nekatere epidemiološke ocene kažejo, da ima od 3 do 5 odstotkov prebivalstva izražene narcistične osebnostne poteze, in to tako močno, da v odnosih z ljudmi izvajajo t. i. narcistično zlorabo. Če upoštevamo, da imajo ljudje z izrazitimi narcističnimi potezami v zasebnem ali delovnem okolju stalen stik vsaj s tremi drugimi, ki lahko postanejo žrtve narcistične zlorabe in toksičnega odnosa, v Sloveniji po takšnih ocenah od 190.000 do 630.000 ljudi trpi zaradi toksičnih odnosov v zasebnem in/ali delovnem okolju.

Zato je odpravljanje narcistične zlorabe izziv ne zgolj na svetovni, temveč tudi na nacionalni ravni. Najbolj učinkovito je še vedno ozaveščanje in izobraževanje o tem, kaj narcistična zloraba je, kako prepoznati njene povzročitelje in kako pomagati žrtvam. V kolikor se mogoče sprašujete, ali se je zaradi dolgotrajnega toksičnega odnosa z osebo z močno izraženimi narcističnimi potezami pri vas mogoče razvil sindrom narcistične zlorabe? Na tej povezavi lahko to preverite!

V okviru programa OMRA smo tokrat obravnavali problematiko narcistične zlorabe s predavanjem, ki sta ga izvedli doc. dr. Urška Battelino, psihoanalitična psihoterapevtka, supervizorka in učna analitičarka, ter prof. dr. Mojca Zvezdana Dernovšek, dr. med., psihiatrinja. Predavanje je potekalo 30. maja. 2024 v Atriju ZRC.

Udeleženci dogodka so izvedeli osnove o tem, kako se narcistična osebnostna motnja razvije, o njeni psihodinamiki in o tem, kako po narcistični zlorabi lahko funkcionirajo njene žrtve. Prav tako so izvedeli, kaj pričakovati v takšnih odnosih, kako se zoperstaviti narcistični zlorabi in se pred njo zaščititi. Predavateljici sta v predavanju predstavljali teoretične koncepte narcistične osebnostne motnje, ki sta jih pridobili v dolgoletni psihiatrični praksi. Pojasnili sta tudi, česa se lahko nadejamo od obravnave pri psihiatru in psihoterapevtu, ter kako poteka delo s svojci.

Povezava do videoposnetka predavanja & PPT izroček predstavitve.