34.1  Kaj je priporočljivo storiti in kaj se odsvetuje

Kaj je priporočljivo storiti?

V burnih odnosih z osebo z izkušnjo mejne osebnostne motnje, ki so pravilo in ne izjema, je ključno, da takrat, ko se izgubite in ne veste več ali ravnate prav, ko se zasačite pri razmišljanju ali je z vami kaj narobe, ko podvomite vase ipd., nujno začnete spet vzpostavljati nadzor nad svojim življenjem! Poudarek – začnite pri sebi! Naredite spremembe znotraj sebe. Zelo težko in boleče je gledati človeka, ki ga imamo radi, ko se vede tako, da prizadene sebe ali druge. Vendar, ne glede na to, kaj  boste poskušali, ne morete nadzorovati njegovega vedenja. To tudi ni vaša naloga.

Poskrbite zase, ne prevzemajte krivde, stojte za svojimi besedami, mislimi, občutki, odzivi. Osebe z mejno osebnostno motnjo ne zavračajte, ne mirite. Dopustite, da skrbi sama zase. Oseba z mejno osebnostno motnjo potrebuje okoli sebe stabilne osebe.

Prevzemite odgovornost za svoje vedenje. Vi izbirate, kaj boste storili, kako se boste odzvali. Vaše odločitve naj bodo dolgoročno zdrave za odnos.

Svetuje se ljubeč (začasen) odmik. Odmik ni niti prijazen niti neprijazen, ne vsebuje sodb in ne graja osebe oz. situacije, iz katere se želimo umakniti. Je zgolj sredstvo, ki nam pomaga, da se izognemo škodljivemu učinku, ki ga ima vedenje osebe na naša življenja. V odmiku boste lažje in hitreje prišli do konstruktivnih rešitev v odnosu.

Postavljajte meje sebi! Namen je izogibanje škodljivemu učinku vedenja osebe z mejno osebnostno motnjo.

Poiščite podporo in potrditev s strani drugih bližnjih, vključite se v podporne skupine, svetovanje, osebno psihoterapijo, kjer se boste naučili konstruktivnih soočanj v burnih odnosih in začeli zaupati vase ter se otresli krivde zaradi nesmiselnih ravnanj osebe z mejno osebnostno motnjo.

Sprejmite nesmiselnost vedenja osebe z mejno osebnostno motnjo. Sprejmite, da se včasih vede na način, ki za vas ni smiseln.

Učite se iz preteklih izkušenj.

Ohranite smisel za humor – vaš odziv je vaša odločitev. Osebe z mejno osebnostno motnjo ne razumejo humorja.

Razmislite, kako odnos z osebo z mejno osebnostno motnjo izpolnjuje vaše potrebe – ali je vredno vztrajati ali je morda čas za slovo od odnosa. Začnite živeti svoje življenje.

Kaj se absolutno odsvetuje?

Ne silite osebe z izkušnjo mejne osebnostne motnje, da se spremeni. Osebe z mejno osebnostno motnjo ne morete prisiliti, da bo začela z zdravljenjem. Če želite izstopiti iz čustvenega vrtiljaka, je treba opustiti fantazije, da lahko ali da bi morali spremeniti drugega.

Ne poskušajte biti terapevt osebe z mejno osebnostno motnjo! To ni vaša vloga. Pomagajte ji poiskati strokovno pomoč, ko bo za to pripravljena oz. ko vas za to prosi.

Ne jemljite dejanj osebe z mejno osebnostno motnjo osebno! Osebe z mejno osebnostno motnjo idealizirajo in razvrednotijo – bodite pripravljeni na oboje! Ne prevzemajte odgovornosti za čustva osebe z mejno osebnostno motnjo. Vaša interpretacija sveta bo pogosto drugačna od njene. Mejno vedenje lahko hitro sprožite, ampak to še ne pomeni da ste njegov vzrok!

Ne napadajte nazaj, saj to izzove še večji protinapad in na koncu se boste vi počutili najslabše.

Prenehajte z izgovori in zanikanjem resnosti situacije. Zanikanje težav spodbudi  in okrepi negativno vedenje.

Ne podlegajte pravilom osebe z mejno osebnostno motnjo, ravnajte v skladu s svojimi potrebami. S tem boste pokazali, da ste stabilna oseba, ki ve, kaj dela in želi.

Postavite mejo vsakršnim oblikam manipulacije!