Multipla skleroza (MS) je nevrološka bolezen, ki ne vpliva samo na telesno delovanje, temveč tudi na duševno zdravje. Ljudje s to boleznijo se pogosto soočajo z depresijo, anksioznostjo in kognitivnimi (ali spoznavnimi) težavami. Raziskave kažejo, da je depresija pri bolnikih z MS do dvakrat pogostejša kot pri splošnem prebivalstvu, kar pomembno vpliva na kakovost njihovega življenja in sposobnost obvladovanja bolezni.
Duševne motnje pri MS so pogosto posledica seštevka bioloških, psiholoških in družbenih dejavnikov. Poškodbe živčnega tkiva v možganih lahko vplivajo na uravnavanje razpoloženja in kognitivno dejavnost, kar povečuje tveganje za razvoj duševnih motenj. Poleg tega lahko stres, povezan z diagnozo in obvladovanjem MS, še dodatno obremeni duševno zdravje bolnikov. Ti se pogosto soočajo z občutki izgube, negotovosti in zaznamovanosti.
Kljub visokemu tveganju zanje duševne motnje pri MS pogosto ostajajo nezdravljene. Če zdravstveni delavci in bolniki prepoznajo njihove znake in poiščejo ustrezno psihološko podporo, lahko to bistveno izboljša obvladovanje MS in kakovost življenja bolnikov.
Vir: Chwastiak LA, Ehde DM (2007). Psychiatric issues in multiple sclerosis. Psychiatr Clin North Am, Dec, 30 (4): 803-17. Dostopno na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2706287/