
V raziskavi, ki je preučevala, ali obstaja povezava med narcističnimi osebnostnimi lastnostmi in strukturo možganov, natančneje količino sive možganske mase* v določenih predelih možganov, so avtorji preverjali, ali se narcistične osebnostne poteze, četudi niso dovolj izrazite za diagnozo osebnostne motnje, odražajo v delovanju in zgradbi možganov. Rezultati so pokazali, da dejansko obstaja povezava med večjo količino sive možganske mase v določenih predelih možganov in izraženostjo narcističnih osebnostnih lastnosti.
Izsledki študije so razkrili, da ni zgolj enega samega "narcističnega predela" v možganih, temveč gre za širše omrežje področij, ki sodelujejo pri samopodobi, uravnavanju čustev, zaznavanju telesnih občutkov in družbenem vedenju. Pri tem z večjo količino sive možganske mase najbolj izstopajo področja predčelnega možganskega predela in predela insula, ki sodelujejo pri vedenjskih vzorcih kot sta tekmovalnost in samopotrjevanje ter občutku večvrednosti. Zanimivo je tudi, da je bila v tej raziskavi povezava pozitivna, torej več narcističnih lastnosti je bilo povezano z večjo količino sive možganske mase v predčelnih možganskih predelih. Ugotovitve so še posebej zanimive zato, ker prejšnje študije pri kliničnih bolnikih z diagnosticirano narcistično osebnostno motnjo niso vedno zaznale tovrstnih povezav. Kar kaže na to, da so razlike lahko povezane tudi s tem, v koliki meri so narcistične osebnostne lastnosti izražene. Namreč, v kliničnih študijah bolnikov z diagnosticirano narcistično osebnostno motnjo so običajno opažali zmanjšano sivo maso, zato avtorji domnevajo, da bi razmerje med strukturo možganov in izraženostjo narcističnih osebnostih potez lahko imelo obliko ukrivljene črte: pri blažje izraženih oblikah narcistične osebnostne motnje bi lahko bila prisotna večja dejavnost in prostornina predčelne sive možganske mase, ki pa bi se v poznejših, odklonskih stopnjah motnje lahko zmanjšala.
Kljub nekaterim omejitvam raziskava odpira pomembna vprašanja o tem, kako narcistične osebnostne lastnosti lahko nastajajo in se izražajo tudi na nevrobiološki ravni. Nakazuje tudi, da določene narcistične lastnosti, ko so izražene v zmernih mejah, morda celo pomagajo posamezniku pri uspešnem spopadanju z zahtevnimi družbenimi okolji, kot so na primer tekmovalne delovne okoliščine.
*Sestavni del naših možganov in hrbtenjače, ki je dobil ime po sivi barvi, ki jo vidimo pri anatomskih slikah možganov, saj vsebuje predvsem telesa nevronov in krvne žile.
Vir: Nenadić, I., Lorenz, C., & Gaser, C. (2021). Narcissistic personality traits and prefrontal brain structure. Scientific reports, 11(1), 15707.