Stres je izrazito subjektivna izkušnja, ki se pri različnih ljudeh izraža na različne načine. Medtem ko ga nekateri dojemajo kot spodbudo, drugi stres občutijo kot izrazito breme, ki slabo vpliva na njihovo duševno in telesno zdravje. Subjektivnost stresa je odvisna od številnih dejavnikov, vključno s posameznikovimi osebnostnimi lastnostmi, preteklimi izkušnjami, trenutnimi okoliščinami in strategijami obvladovanja stresnih razmer.
Različni ljudje se na enake stresne okoliščine odzovejo (fiziološko in vedenjsko) različno zaradi svoje edinstvene zaznave in razlage dogodkov. Nekateri lahko na primer dojemajo javno nastopanje kot izjemno stresno izkušnjo, medtem ko drugi v tem vidijo priložnost za izražanje in izpopolnjevanje samega sebe. Stres je torej močno odvisen od osebnega pogleda in načinov, kako posameznik razume in predela določene izzive in pritisk.
Pomembno je razumeti, da subjektivnost stresa pomeni, da ni načina za merjenje ali obvladovanje stresa, ki bi ustrezal vsem. Učinkovite strategije za obvladovanje stresa so skladne s posameznikovimi potrebami. Pogosti načini soočanja s stresom pa so tehnike sproščanja, družbena podpora, telesna vadba in psihoterapija.
Vir: Schneiderman, N, Ironson, G, Siegel, SD. Stress and Health: Psychological, Behavioral, and Biological Determinants. Annu Rev Clin Psychol. 2005; 1: 607–628. Dostopno na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2568977/