Videti nevidne rane

Svetovni dan ozaveščanja o narcistični zlorabi (World Narcissistic Abuse Awareness Day – WNAAD) poteka vsako leto 1. junija. Leta 2016 ga je razglasila psihoterapevtka Bree Bonchay z namenom izobraževanja javnosti o prikriti, a izjemno škodljivi obliki čustvene in psihološke zlorabe – narcistični zlorabi.

Narcistična zloraba je tiha in zahrbtna. Vključuje manipulacijo, uničevanje samozavesti, čustveno izčrpavanje, potrebo po popolnem nadzoru in gaslighting oz. mračenje, zaradi česar žrtve pogosto dvomijo vase. Z obeležitvijo svetovnega dneva ozaveščanja o narcistični zlorabi,  želimo tudi v Sloveniji osvetliti to obliko nasilja, nuditi vire za podporo in v javnosti krepiti zavest o tej zelo pogosto nerazumljeni obliki nasilja. Narcistična zloraba pušča globoke, a pogosto nevidne rane. Prvi korak pri okrevanju žrtev narcistične zlorabe je videti tisto, kar je skrito.

Kako razširjena je narcistična zloraba?

Narcistična zloraba je precej razširjen pojav, vendar ga je težko natančno izmeriti, saj gre za prikrito obliko čustvene in psihološke zlorabe, ki pogosto ostane neprepoznana in neprijavljena. Po ocenah strokovnjakov se kar do 6 odstotkov svetovnega prebivalstva sooča z narcistično osebnostno motnjo, kar pomeni, da ima več milijonov ljudi značilnosti, ki lahko vodijo v narcistično zlorabo.

Čeprav vsi, ki imajo narcistične lastnosti, niso nasilni, raziskave kažejo, da večina žrtev psihološke zlorabe (zlasti v partnerskih, družinskih ali delovnih odnosih) poroča o vedenjskih vzorcih, značilnih za narcistično osebnostno strukturo: manipulacija, razvrednotenje, gaslighting, čustveno izčrpavanje in potreba po popolnem nadzoru. V partnerskih odnosih so študije pokazale, da je narcistična zloraba eden najpogostejših vzrokov za toksične in travmatične razhode. V številnih primerih žrtve šele dolgo po koncu zveze prepoznajo, da so bile izpostavljene tovrstnemu nasilju. V delovnem okolju pa se narcistična zloraba pogosto kaže skozi mobing, psihološko manipulacijo in sistematično poniževanje zaposlenih.

Zakaj je narcistično zlorabo tako težko opaziti?

Narcistična zloraba je pogosto prikrita in subtilna, zato jo težko prepozna tako žrtev kot okolica. Za razliko od fizičnega nasilja, ki pušča vidne sledi, narcistična zloraba deluje na čustveni in psihološki ravni, kjer so rane nevidne, a zato nič manj boleče. Največjo težavo predstavlja to, da so osebe, ki zlorabljajo, navzven pogosto zelo očarljive, samozavestne in uspešne. Znajo ustvariti podobo popolnega partnerja, prijatelja ali sodelavca, zaradi česar jih okolica vidi kot pozitivne in vredne občudovanja. Njihova resnična, manipulativna narava pa se pokaže predvsem za štirimi stenami, v zasebnih odnosih, kjer izvajajo pritiske, manipulacije in čustveno nasilje. Ena ključnih tehnik narcistične zlorabe je gaslighting – psihološka manipulacija, pri kateri storilec žrtvi spodkopava občutek za resničnost. Žrtev začne dvomiti v svoje spomine, občutke in presojo. Pogosto se vpraša, ali si morda vse skupaj le domišlja, kar jo še dodatno osami in oslabi. Osebe, ki izvajajo narcistično zlorabo pogosto uporabljajo tudi taktično mešanje obdobij prijaznosti in nasilja. Najprej žrtev idealizirajo in ji dajejo občutek posebnosti, nato pa nenadoma preidejo v razvrednotenje, kritiziranje in čustveno zavračanje. Ta "čustveni vrtiljak" povzroča zmedo in občutek krivde, zaradi česar žrtev težko prepozna, da gre za njeno sistematično zlorabo.

Se mogoče sprašujete, ali se je zaradi dolgotrajnega toksičnega odnosa z osebo z močno izraženimi narcističnimi osebnostnimi potezami pri vas mogoče razvil sindrom narcistične zlorabe? Na tej povezavi lahko to preverite!

V OKVIRU PROGRAMA OMRA BOMO LETOS PROBLEMATIKO NARCISTIČNE ZLORABE OBELEŽILI V SODELOVANJU S KINODVOROM, KJER BO 2. JUNIJA OB 17.00 URI POTEKALA PROJEKCIJA FILMA RESNIČNA BOLEČINA, KI JI BO SLEDIL POGOVOR Z DOC. DR. URŠKO BATTELINO, PSIHOANALITIČNO PSIHOTERAPEVTKO, SUPERVIZORKO IN UČNO ANALITIČARKO, Z VEČLETNIMI IZKUŠNJAMI DELA Z IZVAJALCI IN ŽRTVAMI NARCISTIČNE ZLORABE.

 

VLJUDNO VABLJENI!